JOGA

OPIS ZAJĘĆ

Air joga jest techniką eksperymentalną łączącą ze sobą tradycyjną jogę z gimnastyką akrobatyczną i pilatesem. Jest to doskonała forma tzw. slow fitnessu czyli aktywności rozciągająco – relaksującej przeznaczonej dla każdej grupy wiekowej. Wszystkie ćwiczenia wykonuje się na „hamaku” nie odczuwając rzeczywistej wagi ciała. Nasze stawy, a zwłaszcza kręgosłup, pozostają w odciążeniu. Jednocześnie zajęcia Air Jogi służą głównie wzmocnieniu mięśni głębokich i stabilizacji kręgosłupa. Dzięki głębokiej pracy zwiększamy świadomość ciała w przestrzeni, a to z kolei pozwala nam znaleźć wewnętrzny spokój i opanowanie.

ważne:

  • ciąża
  • wysokie lub bardzo niskie ciśnienie;
  • choroby serca, niedawno przebyty zawał;
  • niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne i operacje;
  • zapalenia w obrębie głowy (zapalenie uszu, zatok, spojówek itp);
  • choroby ośrodkowego układu nerwowego (padaczka);
  • zaburzenia równowagi spowodowane uszkodzeniem błędnika;
  • skłonność do omdleń i zawrotów głowy;
  • osteoporoza;
  • zespół cieśni nadgarstka;
  • ostre zapalenie stawów;
  • przepuklina krążka międzykręgowego;
  • botoks lub inne zabiegi inwazyjne kosmetyczne – 24h odstępu przed zajęciami
  • Starsze dzieci przemieszczają się po sali, raczkują lub chodzą i używają zabawek innych dzieci (zdarza się, że również bidonów). Jeśli masz coś przeciwko temu, to zabdaj o to, żeby rzeczy Twojego dziecka pozostały niedostępne dla innych dzieci.
  • Jeśli chcesz przyjść na zajęcia, a Twoje dziecko jest w domu marudne, może okazać się, że po wyjściu z domu czy przyjściu na zajęcia jest zupełnie odwrotnie. Dzieci zmieniają nastroje w ciągu dnia. Mogą też być spokojne w domu, a płaczliwe na zajęciach, dlatego, jeśli masz dylemat, czy przyjść na zajęcia – przyjdź:)
  • Rzadko zdarza się, że któraś mama ćwiczy całe zajęcia. Czasem dziecko potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do nowej przestrzeni. Nie zrażaj się, jeśli część zajęć będziesz karmić, albo siedzieć z dzieckiem na rękach – kolejne zajęcia Twoje dziecko może całe prześpi…
  • Zajęcia przeznaczone są dla mam po połogu, czyli od 3 miesiąca po porodzie. Jeśli chcesz przyjść na zajęcia wcześniej po to, żeby spędzić czas z innymi mamami, socjalizować swoje dziecko i wykonywać proste ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, zapraszamy. Jednak poinformuj o tym Nauczyciela przed zajęciami.
  • Wózki zostawiamy w korytarzu przed wejściem do studia.Do sali możesz zabrać górną część wózka lub fotelik samochodowy. Jeśli Twoje dziecko śpi i chcesz zostawić gondolę czy fotelik przed salą, drzwi zostawiamy otwarte, żeby było słychać, kiedy się obudzi.
  • Jeśli Twoje dziecko zabrudzi koc czy inny sprzęt, który znajduje się w sali, pamiętaj, żeby odłożyć go na bok i po zajęciach przekazać osobom w recepcji do prania. Staramy się przynosić własny kocyk dziecka i układać go na kocach ogólnie używanych.

STRÓJ

Czas trwania zajęć 90 min

Ashtanga Vinyasa Yoga

OPIS ZAJĘĆ

jest dynamicznym i stałym układem pozycji. Koncentracja na oddechu (oddechu ujjayi), ruchu ciała (vinyasa), punktach skupienia wzroku (drishti) i bandach (wewnętrzne zaciski) jest praktyką Ashtangi Jogi. Wielu praktykujących uważa, że kombinacja wszystkich tych elementów w sekwencji asan prowadzi do bardzo szybkiego rozwoju.

Ashtangę charakteryzuje płynność w praktyce, która wiąże się z vinyasą –  powitaniem słońca, a wykonywaną pomiędzy pozycjami siedzącymi. 

Praktyka ashtanga jogi wiąże się ze starożytnym tekstem Joga Kurunta, który stał się fundamentem zajęć praktycznych jogi, nauczanej przez Krishnamacharyę. Tekst miał zawierać listę rozmaitych sekwencji asan, oraz oryginalnych nauk dotyczących vinyasy, drishti, bandh, mudr i filozofii. Nauczana przez Krishnamacharyę, a następnie przez K. Pattabhi Joisa – praktyka, zawiera sześć serii. Pierwsza seria jest nazwana Yoga Chikitsa (joga – terapią) i ma na celu oczyszczenie i wzmocnienie ciała. Jest to podstawowa sekwencja w Ashtandze. Druga seria znana jest jako Nadi Shodhana – oczyszczanie systemu nerwowego, koncentrująca głównie na skrętach i odgięciach kręgosłupa. Obie sekwencje przygotowują nas na bardziej zawansowane formy praktyki.

 

W metodzie ashtanga jogi uczymy się własnej praktyki, co w pewien sposób uniezależnia adepta od nauczyciela. Nauczyciel pokazuje indywidualne podejście do praktyki przedstawiając warianty i dając indywidualne wskazówki. Pomaga dopasować praktykę do możliwości ciała i pokazuje jak pracować nad jego ograniczeniami. Dodatkowo nauczyciel wspiera proces rozwoju intensywnymi poprawkami, aby głębiej wejść w pozycję i bardziej otworzyć ciało. Kiedy adept nauczy się podstaw będzie w stanie sam praktykować do momentu kiedy będzie mógł wykonać następny krok

STRÓJ

Czas trwania zajęć 90 min

Joga dla kobiet w ciąży

OPIS ZAJĘĆ

Ciąża to niezwykły czas dla każdej kobiety, który wiąże się z ogromnymi zmianami w ciele. Pojawiają się zmienne nastroje, dodatkowe kilogramy, ból pleców, opuchnięte nogi i strach przed porodem. Jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo i lekarz prowadzący wyrazi zgodę warto podjąć wysiłek i aktywnie spędzać czas. Należy pamiętać, że zgoda lekarza jest niezbędna do podjęcia jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Jeśli kobieta jest początkującym adeptem jogi, to zaleca się rozpoczęcie praktyki po zakończeniu pierwszego trymestru (po 14 tygodniu).

Dzięki praktyce jogi przyszła mama nie tylko wzmocni mięśnie czy uelastyczni kręgosłup, ale też przygotuje swój organizm do niemałego wyzwania, jakim jest poród. Odpowiednio dobrane asany – pozycje jogi – rozluźnią i rozszerzą jamę brzucha tworząc przestrzeń dla ruchów dziecka, a kobiecie zapewnią prawidłowe krążenie krwi i wzmocnią układ rozrodczy. Poza aspektem fizycznym tej formy aktywności ważny jest również element psychiki. Kobieta poznając swoje ciało nabiera do niego zaufania, a obserwując jego reakcje na wysiłek – uczy się je kontrolować i panować nad oddechem. Podczas zajęć ciężarna nabywa ważnej umiejętności relaksowania się co jest niezwykle cenne przy sporym stresie i bólu porodowym.

STRÓJ

Czas trwania zajęć 90 min

Joga 50+

OPIS ZAJĘĆ

Ciało człowieka zmienia się z wiekiem. Im jesteśmy starsi tym łatwiej dostrzegamy jego niekorzystne zmiany. Nasze ciało na skutek codziennych obciążeń ulega zesztywnieniu, a każdy ruch zaczyna być wysiłkiem. Pojawiają się problemy z chodzeniem, siedzeniem, obracaniem się, a nawet leżeniem.

Każdy podejmowany przez nas wysiłek fizyczny pozwala zwolnić tempo tych zmian, ale joga w szczególny sposób pozwala cieszyć się zdrowiem. Powolny i stateczny ruch nie wymaga od osób starszych kondycji czy dużej sprawności, a co ważniejsze jest w pełni bezpieczny, ponieważ każde ćwiczenie jest wykonywane w ciszy i spokoju i z dużą uwagą. Ćwiczący obserwowuje siebie i nie przeciąża się forsownym treningiem.

Na zajęciach jogi dedykowanych osobom starszym zajmujemy się rozciąganiem mięśni rąk i nóg i ich wzmocnieniem dla ogólnej poprawy ruchomości stawów. Wzmacniamy kręgosłup. Ćwiczenia uruchamiające i wzmacniające mięśnie w obrębie miednicy przynoszą ulgę przeciążonym lędźwiom, a praca z rękami i barkami wpływa na stan szyi i odcinka piersiowego kręgosłupa. Dzięki rozciąganiu klatki piersiowej poprawia się oddychanie i praca serca. Całość wpływa na poprawę samopoczucia. Wszystko w grupie jednolitej wiekowo tak, aby nikt nie czuł się skrępowany i mógł w pełni skorzystać z zajęć, zrelaksować się i odpocząć oraz zrobić coś dla swojego zdrowia. Na zajęciach dla seniorów używamy dużo pomocy, które ułatwiają wykonywanie pozycji.

STRÓJ

Czas trwania zajęć 90 min

Joga MAMA +KID

OPIS ZAJĘĆ

Zajęcia jogi „Mama+” przeznaczone są dla kobiet wracających do formy po porodzie. Praktyka jogi w tym czasie pomaga zregenerować się i stopniowo wrócić do pełnej sprawności, zachować zdrowy kręgosłup, harmonijnie rozciągnąć i wzmocnić mięśnie całego ciała, uwolnić napięcia, zredukować stres i się zrelaksować, odnaleźć spokój poprzez świadomość oddechu. Na zajęciach pracujemy również nad wzmocnieniem mięśni dna miednicy (bardzo ważne, by o nie zadbać w okresie połogu). Zajęcia delikatnie stymulują również rozwój psychomotoryczny dziecka poprzez doświadczenie ruchu, relaksu, dźwięku wspólnie z mamą.

  1. Na zajęcia przychodzimy zdrowi i ze ZDROWYM dzieckiem– bez gorączki, kaszlu czy kataru. Nawet jeśli Tobie nie przeszkadza katar innych dzieci i chcesz w ten sposób uodparniać swoje dziecko, inne mamy mogą mieć do tego inny stosunek. Jeśli Twoje dziecko ma katar spowodowany alergią, przyjdź i powiedz Nauczycielowi o tym przed zajęciami, tak, żeby można było w czasie zajęć uspokoić inne mamy.
  2. Starsze dzieci przemieszczają się po sali, raczkują lub chodzą i używają zabawek innych dzieci (zdarza się, że również bidonów). Jeśli masz coś przeciwko temu, to zabdaj o to, żeby rzeczy Twojego dziecka pozostały niedostępne dla innych dzieci.
  3. Jeśli chcesz przyjść na zajęcia, a Twoje dziecko jest w domu marudne, może okazać się, że po wyjściu z domu czy przyjściu na zajęcia jest zupełnie odwrotnie. Dzieci zmieniają nastroje w ciągu dnia. Mogą też być spokojne w domu, a płaczliwe na zajęciach, dlatego, jeśli masz dylemat, czy przyjść na zajęcia – przyjdź:)
  4. Rzadko zdarza się, że któraś mama ćwiczy całe zajęcia. Czasem dziecko potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do nowej przestrzeni. Nie zrażaj się, jeśli część zajęć będziesz karmić, albo siedzieć z dzieckiem na rękach – kolejne zajęcia Twoje dziecko może całe prześpi…
  5. Zajęcia przeznaczone są dla mam po połogu, czyli od 3 miesiąca po porodzie. Jeśli chcesz przyjść na zajęcia wcześniej po to, żeby spędzić czas z innymi mamami, socjalizować swoje dziecko i wykonywać proste ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, zapraszamy. Jednak poinformuj o tym Nauczyciela przed zajęciami.
  6. Wózki zostawiamy w korytarzu przed wejściem do studia.Do sali możesz zabrać górną część wózka lub fotelik samochodowy. Jeśli Twoje dziecko śpi i chcesz zostawić gondolę czy fotelik przed salą, drzwi zostawiamy otwarte, żeby było słychać, kiedy się obudzi.
  7. Jeśli Twoje dziecko zabrudzi koc czy inny sprzęt, który znajduje się w sali, pamiętaj, żeby odłożyć go na bok i po zajęciach przekazać osobom w recepcji do prania. Staramy się przynosić własny kocyk dziecka i układać go na kocach ogólnie używanych.

STRÓJ

Czas trwania zajęć 90 min

Pilates

OPIS ZAJĘĆ

„Po 10 sesjach poczujesz różnicę, po 20 zobaczysz różnicę, a po 30 będziesz mieć nowe ciało”

Joseph Hubertus Pilates

System Pilates to trening całego ciała, połączenie ćwiczeń inspirowanych jogą, baletem i ćwiczeniami izometrycznymi (siłowymi). Jego celem jest wzmocnienie mięśni bez ich nadmiernego rozbudowania, odciążenie kręgosłupa, poprawa postawy, uelastycznienie ciała, obniżenie poziomu stresu oraz ogólna poprawa zdrowia. Główną zaletą tej metody jest prostota ćwiczeń, które trenują nasz umysł i ciało. Tego właśnie brakuje nam , aby po ciężkim dniu pracy wykonać kilka prostych ruchów ,i pozbyć się skumulowanego napięcia, rozluźnić się i nabrać siły.
Zasady pilates możesz, a nawet powinieneś stosować niemal w każdej sytuacji, gdziekolwiek jesteś w domu,w pracy, w podróży.itp. Możesz ćwiczyć tak, że nikt się nawet nie zorientuje.

Najważniejsze korzyści, jakie daje metoda Pilates:

  • uczy w naturalny sposób nawyku utrzymanie prawidłowej postawy
  • wzmacnia mięśnie w szczególności brzucha, dolnej części pleców, bioder i pośladków nadając im ładny, naturalny wygląd, nie powodując ich przerostu
  • pomaga zniwelować bóle kręgosłupa i stawów , dając im lepszą ruchomość
  • uczy poprawnego pełnego oddychania
  • nie przeciąża stawów obejmując ruchy blisko związane z czynnościami, jakie wykonujemy codziennie.
  • podnosi świadomość prawidłowej postawy i odczuwania własnego ciała w przestrzeni, na siłę wewnętrzną oraz zewnętrzną
  • zapobieganie osteoporozie
  • wzmacnia mięśnie krzyża – ważne dla starszych kobiet (zapobiega kłopotom z nietrzymaniem moczu) i dla świeżo upieczonych mam, których mięśnie w tej części ciała zostały osłabione przy porodzie.
  • jest zalecanym przez fizjoterapeutów uzupełnieniem rehabilitacji.

Pilates to metoda doskonała dla każdego niezależnie od wieku , zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Może być również dostosowany dla osób starszych, sportowców oraz dla osób, które doznały urazów związanych z aparatem ruchu i pragną wrócić do pełnej formy fizycznej.

Podstawową zasadą ćwiczeń Pilates jest umiejętne napięcie mięśni skoordynowane z poprawnym oddechem, kiedy kręgosłup ustawiony jest w pozycji naturalnej. Podstawowe znaczenie ma jakość, a nie ilość. To ona czyni metodę tak efektywną. Koncentracja, kontrola, płynne ruchy i dokładność są podstawowymi zasadami tej techniki. Pilates wymaga ogromnej cierpliwości i systematyczności – dotyczy to bez wyjątku wszystkich, zarówno sportowców jak i mało aktywnych osób. Ćwiczenia wykonywane są przy dźwiękach spokojnej muzyki.

Twórcą systemu Pilates był niemiecki sportowiec Joseph Hubertus Pilates który całe życie poświęcił pracy nad ciałem i rozwijał się ciągle aż do wieku starczego. Cierpiał na astmę, krzywicę kości, postanowił pokonać  wszystkie choroby i najlepiej odnalazł się w jodze, która łączy prawidłowy oddech i ruch. Pilates analizując dogłębnie anatomię ciała , zmodyfikował część ćwiczeń i dopasował do własnych potrzeb. Swoje pierwsze studio otworzył w Nowym Jorku w latach 20 zeszłego wieku . Prowadził zajęcia dla tancerzy, aktorów i poprzez ćwiczenia pomagał im odzyskać formę po kontuzjach.

STRÓJ

Czas trwania zajęć 60 min